d
O nas

O nas

Ognisko Muzyczne

O nas

W Ognisku Muzycznym w Pszczynie uczymy w następujących specjalnościach: śpiewu rozrywkowego, fortepianu, keyboardu, akordeonu, skrzypiec, gitary, saksofonu, fletu poprzecznego i prostego oraz perkusji. Ponadto, prowadzimy zajęcia dla najmłodszych “Figlonutki” oraz zajęcia zespołowe: orkiestrę rozrywkową, zespół wokalny i gitarowy. Zajęcia prowadzone są na 6 różnych działach – od przedszkolnego, poprzez umuzykalniający, dziecięcy, młodzieżowy, absolwencki – aż do działu dla dorosłych. Uczymy w naszej siedzibie w Pszczynie oraz na filiach.

d

Uczniowie Ogniska mają możliwość prezentowania swoich umiejętności na różnego typu imprezach artystycznych: popisach klasowych, koncertach, jak również przeglądach, konkursach i festiwalach muzycznych.

Ważną gałęzią naszej działalności są przedsięwzięcia realizowane we współpracy z Muzeum Zamkowym w Pszczynie. W grudniu 2019 r. w Sali Lustrzanej zamku uczniowie Ogniska wystąpili we wspólnym koncercie z p. Czesławem Mozilem. Rok wcześniej zespół gitarowy i fletowy zostały zaproszone do nagrania utworów na płytę “Kiedyś to były Święta” w ramach projektu “Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości”.

Sala Lustrzana to miejsce, które niejednokrotnie dało uczniom Ogniska inne ciekawe okazje do zaprezentowania swojego talentu i umiejętności. Podczas Roku Telemannowskiego wystąpiliśmy z programem wypełnionym twórczością tego kompozytora w ramach koncertów edukacyjnych. Ognisko zapraszane jest ponadto do wzbogacania części artystycznej corocznych gali “Perła Ziemi Pszczyńskiej”, organizowanych w Sali Lustrzanej. Nasi uczniowie występowali solo i w zespołach, a także z udziałem zaproszonych gwiazd (w 2019 r. z dumą wystąpiliśmy wspólnie z piosenkarką i aktorką Ludmiłą Małecką oraz pianistą Arturem Grudzińskim w repertuarze z piosenkami okresu międzywojennego).

 

Bardzo cenimy sobie współpracę ze Stajniami Książęcymi (oddziałem Muzeum Zamkowego). Każdego roku organizujemy tam nasze cykliczne koncerty – “Mikołajkowy” i “Dla Mamy”, popisy klasowe, a także na przełomie maja i czerwca występujemy z muzycznym programem podczas uroczystości wręczenia nagród w Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży “Moja przygoda w Muzeum”. Gościnne progi Muzeum Zamkowego otwierają się także dla uczniów Ogniska wiosną, gdy za symboliczną złotówkę możemy zwiedzić pszczyński zamek i poszukać inspiracji do stworzenia pracy konkursowej.

Każdego roku nasi uczniowie reprezentują Ognisko podczas konkursów, przeglądów i festiwali o zasięgu lokalnym, wojewódzkim, a nawet międzynarodowym. Wydarzenia te są nie tylko ukoronowaniem efektów mądrej i regularnej pracy, ale także nieraz okazją do udziału w konsultacjach i

warsztatach ze znakomitymi artystami (jak np. podczas ubiegłych edycji festiwalu “Karuzela z piosenkami”, gdzie zaproszonymi jurorami specjalnymi byli Krystyna Prońko, Gosia Andrzejewicz, Stanisław Soyka i Mietek Szcześniak).

Uczniowie i uczennice z klasy śpiewu solowego występują nie tylko na terenie powiatu pszczyńskiego, ale także poza jego granicami. W 2019 r. wokalistki Ogniska zostały zaproszone do występu jako support przed koncertem Roksany Węgiel w Rybniku.

Szczególną częścią działalności Ogniska są zajęcia zespołowe. Na stałe funkcjonują zespoły: gitarowy i wokalny. Ponadto, od lat działa Orkiestra Rozrywkowa, której członkami są nie tylko uczniowie Ogniska, ale także nasi absolwenci oraz miłośnicy muzykowania zespołowego. Każdego roku Orkiestra współtworzy oprawę artystyczną obchodów miejskich i powiatowych świąt państwowych, a także koncertuje podczas “Dni Pszczyny” i “Daisy Days”.

W 2019 r. muzycy Ogniska zaproszeni zostali do nagrania piosenki na płytę artystów pszczyńskich w hołdzie powstańcom śląskim “Wam Powstańcy – gizdy z Pszczyny”. Staramy się, aby występy i dokonania naszych uczniów były dokumentowane i udostępniane na bieżąco. Prowadzimy kronikę w tradycyjnej, “papierowej” formie, ale – idąc z duchem czasu – archiwizujemy też dyplomy, zdjęcia oraz nagrania audio i video w internecie, tj. na stronie internetowej, na facebookowym profilu Ogniska oraz na naszym kanale w serwisie YouTube.

Od kilku lat dodatkową atrakcją i nagrodą dla najwytrwalszych, którzy szczęśliwie otrzymują po kilku latach zmagań z instrumentem lub mikrofonem świadectwa dyplomowe – jest nagranie wybranego utworu na płytę absolwentów.

Chętnie włączamy się w działalność charytatywną. Co roku bierzemy udział w koncertach finałowych Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ponadto, w 2019 r. byliśmy współpomysłodawcami i współorganizatorami koncertu na rzecz Szpitala Powiatowego w Pszczynie ,,Narodziny Gwiazd”. Naszym nieocenionym partnerem w działalności jest działające “po sąsiedzku” Pszczyńskie Centrum Kultury, udostępniające nam sale do organizacji popisów i koncertów i zapewniające wsparcie biurowe.

Góra
Skip to content